sluzba-wave-underline-1
OBLASTI POMOCI

Poslaním skautingu je spraviť svet o trochu lepším miestom.

Poslaním skautingu je spraviť svet o trochu lepším miestom. Aj preto sú naše skautky a skauti vždy pripravení pomôcť. Vedie ich k tomu dlhodobá výchova a osobné presvedčenie - ako občanov, skautov a ľudí tejto planéty. Skautská služba je iniciatíva, v ktorej sa zapájajú do riešení rôznych krízových situácií. V minulosti to bola obnova Vysokých Tatier v roku 2004 po kalamite. V posledných rokoch bola veľká časť dobrovoľníckej pomoci organizovaná pod Skautskou službou smerovaná na boj s pandémiu Covid-19 a vojnou na Ukrajine. Predpokladáme, že budúcnosť prinesie aj ďalšie krízy - klimatická kríza a s ňou spojená aj vyostrenie spoločenských konfliktov. Naši dobrovoľníci v Skautskej službe budú pripravení poskytnúť pomocnú ruku všade tam, kde to bude potrebné.

OD ROKU 2022

Pomoc Ukrajine

24. februára 2022 Rusko napadlo Ukrajinu a začala sa vojna. Už v prvých dňoch skauti a skautky boli na hraniciach a pomáhali. Koordinátori Skautskej služby organizovali dobrovoľnícku pomoc na hraničných priechodoch a v centrách pomoci. Realizovali sa programy pre ukrajinské deti, ktoré prešli náročnú cestu. V regiónoch sa naši členovia a členky zapájali do lokálnych iniciatív a zbierok materiálu. Často pomáhali koordinovať činnosť, nakoľko vďaka skautskej výchove a vzdelaniu majú v tejto oblasti veľa zručností.

V ROKOCH 2020 – 2022

Boj s pandémiou

Začiatkom roka 2020 zasiahla svet aj Slovensko globálna pandémia. Skauti boli od prvých dní veľmi aktívni v pomoci. Pomáhali roznášať jedlo osamoteným, zbierali materiálnu pomoc, šili rúška a pripravovali program pre deti a mladých online formou. Súčasťou Skautskej služby bola aj podpora zdravotníkov cez osobné listy, snaha podporiť dodržiavanie protiepidemických pravidiel a regionálna pomoc rôznym inštitúciám.

SKAUTSKÁ SLUŽBA

Skautská služba sa zapájala do pomoci takmer na celom území Slovenska.

skautských dobrovoľníkov

hraničné priechody

detí na táboroch

Si kamoš?